Predlog “Smlednik rešuje” naslavlja pomanjkanje praktičnega znanja prve pomoči med prebivalci Krajevne skupnosti Smlednik. V vsakdanjih situacijah, kot so prometne nesreče, poškodbe doma ali nenadni zdravstveni zapleti, je hitra in pravilna pomoč do prihoda reševalcev ključna za ohranjanje življenja. Ker odzivni čas nujne medicinske pomoči v naših krajih pogosto presega 10 minut, je usposobljenost krajanov še toliko bolj pomembna. Projekt ponuja možnost, da se posamezniki – člani društev, prostovoljni gasilci, starejši osnovnošolci, starši in drugi občani – izobrazijo za bolničarja ali obnovijo znanje prve pomoči, in kasneje tudi oni predjali znanje ostalim. S tem projekt naslavlja izzive: 1) nizke stopnje praktičnega znanja prve pomoči v lokalni skupnosti 2) omejenih možnosti za takšna izobraževanja v domačem kraju 3) zmanjšane varnosti zaradi neodzivnosti ali napačnega ravnanja v prvih minutah po nesreči. Cilj predloga je dolgoročna izboljšava pripravljenosti lokalne skupnosti za ravnanje v izrednih situacijah, večja samozavest posameznikov in večja povezanost med prebivalci pri skupni skrbi za varnost.
Predlagam izvedbo usposabljanja za 18 krajanov Krajevne skupnosti Smlednik na tečaju za bolničarja (napredna prva pomoč), ki ga izvaja Rdeči križ Slovenije. Udeleženci bodo pridobili poglobljeno znanje in praktične veščine za nudenje prve pomoči ob nesrečah, poškodbah ali nenadnih zdravstvenih zapletih. Usposabljanje bo potekalo v lokalnem okolju, vključuje pa teoretični in praktični del s strokovnimi predavatelji. Po zaključku tečaja bodo lahko usposobljeni krajani aktivno sodelovali pri ozaveščanju drugih prebivalcev, saj bodo organizirali predstavitve in delavnice prve pomoči na različnih dogodkih v KS Smlednik. Za kakovostno izvajanje teh prikazov in vadb predlagamo tudi nakup osnovne opreme: lutke za oživljanje (otroška in odrasla), torbe s kompletom prve pomoči, demonstracijski material (npr. povoji, obveze, AED simulator). Bistvo predloga je trajna izboljšava znanja prve pomoči v KS Smlednik – ne le med 18 usposobljenimi posamezniki, temveč med vsemi krajani. Projekt gradi lokalno znanje, pripravljenost in povezanost ter prispeva k večji varnosti skupnosti.
1) Prijava in izbor udeležencev 2) Organizacija usposabljanja 3) Nakup opreme (lutke za izvajanje TPO, tobo s kompletom prve pomoči, osnovni demonstracijski material.) 4) izvedba predstavitve za krajane
celotna KS Smlednik (na javnih dogodkih)
Odvisno od zasedenosti tečajev za bolničarje.
Ne. Pripravljeni smo pomagati pri organizaciji ter komunikaciji s predavatelji in inštruktorji, in potem tudi pri organizaciji dogodka kjer se bo znanje predajalo osatlim krajanom in vaščanom.